19
05.2018

Zmiana reguł dotyczących rozliczeń podatkowych od 2018 r.

Zmiana reguł dotyczących rozliczeń podatkowych od 2018 r.

Jedną z najważniejszych zmian z punktu widzienia pracujących w Norwegii Polaków będzie ograniczenie prawa do odpisów za mieszkanie oraz wyżywienie (kost og losji).

Pracownik, który pracuje dla tego samego pracodawcy i mieszka w tej samej gminie przez okres dłuższy niż dwa lata, nie będzie już postrzegany jako pendler z prawem do zwrotu kosztów mieszkania i wyżywienia. Jeśli jednak taka osoba zmieni pracę i przeprowadzi się do innej gminy, dwuletni okres z prawem do odpisów będzie się liczył od nowa.

Warto zwrócić uwagę, że nawet po upływie dwóch lat pracodawcy nadal będą mieć możliwość zapewnienia dojeżdżającym pracownikom zakwaterowania i wyżywienia według istniejącyh stawek.

Okres dwóch lat ma obowiązywać od 2018 r., tak więc osoby będące pendlerami zachowają uprawnienia do odpisów przez kolejne dwa lata i utracą je dopiero w 2020 roku.

Ograniczenie odpisów podatkowych opisane powyżej nie dotyczy odliczania kosztów podróży. Koszty podróży nadal będzie można odliczać – niezależnie od tego, czy będzie się jeździć do rodziny mieszkającej w innej gminie, fylke czy kraju.
Źródło: https://www.sticos.no/fagstoff/kategori/skatt/statsbudsjettet-2018-innstramming-for-pendlere ”

 

« powrót

NORWEGIA

Hoffsveien 15
0275 Oslo

POLSKA

ul. Podgórna 27/U1
70-205 Szczecin

KONTAKT

+47 22 50 66 05
accounting@bdtviken.no

Regnskap AS: 935392667MVA

"Cała zawartość tej strony ma wszelkie prawa zastrzeżone. To dotyczy tekstu, zdjęć, elementów graficznych, designu oraz logo. Autorem strony jest BDT Viken AS. Kopiowanie lub rozpowszechnienie informacji znajdujących się na stronie jest zakazane bez zgody autora"

nasze profile

Strona używa cookies Dowiedź się więcej